• 1 .
  .
 • 2 .
  .
 • 3 .
  .
 • 4 .
  .
 • 5 .
  .
baner

Strona główna

Akademia - ODZYSKANIE PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

 „Żeby Polska była Polską”

Dnia 10 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej w Pilchowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości pt. „Pociąg do Wolności” na pamiątkę 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pociąg do Wolności prowadził nas przez 4 stacje: NIEWOLA, POWSTANIA, PIERWSZA WOJNA ŚWIATOWA, WOLNOŚĆ.

Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano dzieje Polski podczas niewoli. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Poprzez odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” wraz z pozostałą społecznością szkolną oraz dziećmi z przedszkola „Mały Miś” przyłączyli się akcji „Szkoła do hymnu” .

Piosenka „Ja to mam szczęście, Że w tym momencie, Żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą - Ja to mam szczęście” utwierdziła nas w przekonaniu, że dzięki staraniom tych, którzy polegli, żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA ZDJĘĆ - > tutaj

4.jpg

,